МЕФ ЧЛАНЦИ

Снага сложених интереса - пензионер милионер

3435 Views

Претпоставимо да имате 26 година и да сте управо дипломирали. Одлучили сте да почнете да улажете да бисте обезбедили лагодан живот у пензији. Ваш циљ је да имате 1 милион дин. кад се пензионишете са 65 година. Под претпоставком да зарађујете 10% на годишњем нивоу на вашем инвестиционом портфолиу, колико морате уложити на крају сваке године да бисте постигли циљ? Одговор је 2.491 дин. Заиста, потребно је 39 година улагања по 2.491дин., што представља укупно улагање од 97.149 дин., да бисте на крају периода имали 1.000.000 дин. Фантастичан раст вредности инвестије од преко 10 пута је резултат сложеног интереса (камате на камату). Учинак зависи од приноса који сте зарадили на вашим инвестицијама. Уколико ваш принос пада на 8 %, потребно годишње улагање ће порасти на 4.185 дин. С друге стране, ако принос расте на 12 %, требало би улагати годишње само 1.462 дин. Шта ако као већина 26- годишњака сачекаћете да касније бринете о пензији? Ако чекате да напуните 40 година, мораћете да улажете 10.168 дин. годишње да достигне ваш циљ од 1 милиона, под претпоставком да можете да зарадите 10 %, или 13.679 дин. ако остварујете годишњи принос од 8 %. Ако сачекате до 50 година старости и онда остварујете принос од 8 %, потребан износ ће бити дин. 36.830 по години! Иако 1 милион дин. може изгледати као много новца, неће бити када дође време да се новац користи. Ако инфлација износи просечно 5% годишње у наредних 39 година, онда ће ваш дин. 1 милион реално вредети само 149.148 дин. у данашњим еврима. Дакле, после прославе дипломирања и новог посла, почните да штедите и инвестирате!

Проф. др Томислав Брзаковић